Czy spotkaliście się z tym pojęciem?

 

Jeśli komuś z Was zdarzyło się zahamowanie lub nawet zatrzymanie spadku masy ciała to prawdopodobnie mieliście do czynienia z efektem plateau. Jest to zjawisko powszechnie występujące wśród osób, które rozpoczęły dietę odchudzającą. Głowa do góry, jest to sytuacja tymczasowa i zawsze mija!

Dlatego, co by się nie działo… Nie rezygnuj z diety !

Zjawisko zatrzymania wagi może pojawiać się nawet kilkakrotnie podczas całego procesu odchudzania – np. co kilka tygodni – i może trwać od dwóch do trzech tygodni.

Okres trwania plateau jest czasem, w którym organizm dostosowuje się do zmian wprowadzonych w sposobie żywienia oraz stylu życia. To nic innego jak sygnały wysyłane przez ciało, że  broni się przed utratą tkanki tłuszczowej traktowanej przez organizm na przestrzeni stuleci jako materiał zapasowy.

Nasze ciało ma zakodowane by zachować wszelkie zapasy na czarną godzinę od czasów człowieka prehistorycznego, który musiał wytrwać głód do czasu, aż nada się okazja do zapolowania, co wymagało nakładów energii. Dlatego tak ważne jest by dieta była dla organizmu wciąż zaskoczeniem, nie dając mu szansy na uodpornienie się na nasze redukcyjne działania.

Tobie natomiast nie wolno zrezygnować i przerwać diety, treningów, gdyż dotychczasowe efekty zostaną zaprzepaszczone i szybko wrócisz do punktu wyjścia.

Pamiętaj!

Nawet jeśli cyfry na wadze są niezmienne to wcale nie oznacza, że nie pozbywasz się tkanki tłuszczowej. Spalasz tłuszcz przy równoczesnym lepszym nawadnianiu ciała (więcej wody w organizmie). Różnica na wadze jest niezauważalna, ale gdybyśmy zbadali dokładnie pomiary ciała, okazałoby się, że tkanki tłuszczowej ubywa

Pod żadnym pozorem nie ulegaj pokusie i nie wracaj do starych nawyków! To jasne, że nagły brak efektów negatywnie oddziałuje na naszą psychikę, ale nie ma takiej góry, której nie dałoby się pokonać. Miej świadomość, że podjadanie i odpuszczanie sobie nawet na chwilę może wyrządzić Ci dużą krzywdę i jest najkrótszą drogą do efektu jo-jo. Wytrwałość, tego potrzeba Ci najbardziej!

Jeśli nie radzisz sobie z tym sam – napisz do nas!

1+

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *