Gorzka, czarna, kawa… tyle różnych opinii, ile jej zwolenników… Nie napiszę, że masz jej nie pić… wyjaśnię Ci jedynie jaki zdrowotny wpływ wywiera na Twój organizm…

 
Gorzka, czarna, kawa nie dostarcza energii, witamin i minerałów i na domiar złego dodatkowo zubaża organizm w cenne substancje odżywcze. Picie kawy zwiększa wyraźnie zapotrzebowanie na żelazo, cynk, wapń, magnez i witaminy grupy B – składniki niezbędne dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Kawa nie regeneruje organizmu energetycznie lecz jedynie stymuluje jego układ nerwowy, wysyłając podstępny sygnał: – zmęczenie zlikwidowane, można dalej pracować.

Związki zawarte w kawie stymulują wydzielanie kwasu solnego w żołądku, powodując w wielu przypadkach zgagę, zaś stresogenne działanie kofeiny może działać skurczowo na przepływ krwi w jelitach utrudniając procesy trawienne. Dodatkowo kawa może zaburzać metabolizm glukozy, co ma negatywne konsekwencję w pozbywaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oprócz tego kofeina ma wpływ na zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi. Za efekt ten odpowiedzialne są wchodzące w skład tłuszczu kawowego diterpeny (głównie cafestol i kahweol).
Spożycie pokarmu wraz z kawą (lub do 40 min po posiłku) zmniejsza przyswajanie żelaza aż o 40%. Jak wykazują badania filiżanka mocnego naparu kawy może powodować starty wapnia w ilości ok. 5mg na dobę.

 

I love you more than coffee pad

 

Jedna dziennie kawa nie zrobi nam krzywdy… jednak należy jedynie pamiętać aby jej NIE SŁODZIĆ (a już na pewno nie cukrem) i nie pić na pusty żołądek.

Pozdrawiam życząc zdrowego dnia,
Joanna

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *