filar

Motywacja to chyba najistotniejszy filar odchudzania, a jak na złość najbardziej chybotliwy. Nie da się trwać w postanowieniu z tą sama determinacją przez kilka miesięcy – ba, już po pierwszych tygodniach ulatuje z nas nieco animuszu i z mniejsza radością przystępujemy do ćwiczeń czy posiłków w diecie.

Nie ma w tym ani nic złego, ani niczego dziwnego. Motywacja to nie stan permanentny. Raz zdobyta nie wystarczy nam na wieczność. Trzeba ów filar wzmacniać, podbudowywać, a w razie uszkodzeń – naprawiać. To dotyczy każdego – i dietetyka, i instruktora, i Ciebie.

Jak zatem swoją silną wolę umocnić?
Ustal powód

Nie, nie cel – ten już znasz, bo określiłaś orientacyjną wagę czy wyznaczyłaś swój docelowy kształt sylwetki odpowiednio mniejszego rozmiaru sukienką. Chodzi o powód, czyli skąd się wzięła pierwsza myśl „muszę schudnąć”. Może źle czułaś się ze sobą, ze swoim ciałem, chciałaś coś zrobić dla swojego zdrowia? Cokolwiek to nie było, było dla Ciebie silnym bodźcem, by zacząć. Teraz da Ci motywację by kontynuować i wytrwać!

 

Zbadaj się

To nie tylko dobra motywacja, ale wręcz konieczność. Nie ma chyba lepszego bodźca niż kiepskie wyniki badań. Dadzą Ci one do myślenia i pozwolą spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Będziesz miał więcej powodów by się starać.

 

Szukaj pomocnej dłoni

zespółSwój cel osiągnąć musisz samodzielnie, ale dążyć do niego nie musisz sam! Powiedź najbliższym o swoich planach – nie muszą od razu się z Tobą zgodzić, nie każdy poprze zmiany. Ty robisz to jednak dla siebie i nikt nie może Cię ograniczać czy ściągać na złą drogę do cukierni;) Ci życzliwi i prawdziwi przyjaciele będą Cię umacniać w postanowieniach, jeśli zaznaczysz, ze to dla Ciebie ważne i, ze czasem będziesz potrzebowała się wygadać.

Ponadto, mówiąc innym o tym, ze zaczęłaś zmiany, zobowiązujesz się niejako do wytrwania w postanowieniu. W końcu nikt nie chciałby, aby jego walka o marzenia skończyła się na samych słowach.

 

Znajdź kompana

Nie ma nic lepszego niż wspólny trening, czy dzielenie się przepisami z przyjaciółką. Może masz kogoś, kto nie tylko Cię wesprze, ale i dołączy?

wsparcie

 

Wizualizuj skutki

Zdarzą się momenty zwątpienia. Będziesz chciała się poddać, bo uznasz, że starasz się na