Choć szparagi są obecne na polskim rynku od dawna, dopiero w ostatnich latach zyskały sobie grono zwolenników…. I bardzo dobrze 🙂 Co jest w nich takiego, że zaskarbiły sobie podniebienia tysięcy ludzi? To nie tylko wyjątkowy smak i możliwości wykorzystania, ale także dobroczynny wpływ na nasz organizm.

asparagus-816080_1920Zawierają sporo witamin, m.in. C i E oraz beta-karoten. Jest w nich mnóstwo kwasu foliowego, co sprawia, że są idealnym warzywem dla kobiet w ciąży. Do tego wapń, fosfor, potas, asparagina (dobra dla nerek!) i błonnik. Lista dobroczynnych substancji jest dłuższa, ale o tym jeszcze wam kiedyś opowiem.

Szparagi wspierają odchudzanie, dzięki zawartości błonnika i niskiej kaloryczności (ok 18 kcal na 100g). Polecam więc dla wszystkich na diecie… walczących o smukłą talię.

 

scale-1133910_1280

 

Szparagi to także afrodyzjak, więc mogą pomagać w rozbudzeniu namiętności, stanowiąc przy okazji lekką i pożywną kolację…

 

Kolory i smaki

Na pewno zauważyliście, że szparagi mogą mieć różne kolory i wielkość. Uprzedzam pytanie – to ta sama roślina, tylko hodowana na różne sposoby.

Najczęściej spotykane są szparagi zielone, które są cienkie, miękkie i długie. Ich pędy wyrastają wysoko nad ziemię, dzięki czemu są w stanie wytworzyć taki, a nie inny barwnik. Mają nieco pikantny, wyrazisty smak i zapach.

asparagus-823785_1920Szparagi białe rosną pod ziemią, dzięki czemu nie wytwarzają barwnika. Mają też łagodniejszy smak i… twardszą skórkę, którą trzeba ściągnąć przed ugotowaniem. A szkoda, bo jest bardzo zdrowa.

Szparagi fioletowe, najrzadziej spotykane, są grube i rosną nisko nad ziemią. Muszą być szybko zebrane, by nie zdążyły się zmienić w odmianę zieloną. Są bogate w cukry i zawierają nieco mniej błonnika niż inne szparagi…więc na diecie raczej ich nie polecam – choć wiadomo, raz na jakiś czas nie zniweczą naszej diety… (to nie lody, czy gofry!)

 

asparagus-1307604_1920

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *